Усі використовують кукі, й ми також. Але в інших речах, ми кращі за них. Чесно.

Свічі Cherry MX
і все що варто про них знати

Обираючи механічну клавіатуру неможливо уникнути зіткнення з перемикачами Cherry MX і тут нема нічого дивного. Вже минуло майже 40 років з винаходу тих самих свічей, випущені сотні клонів, але і досі свічі німецькій Cherry GmbH залишаються надійнішими компонентами клавіатур більш ніж 60-ти світових виробників. Як так сталося?

У 80-х роках ХХ-го сторіччя був створений перший перемикач типу "Mechanical X-Point" або скорочено — MX, який поклав початок нової історії периферійних пристроїв введення. Цікавий факт, першим MX перемикачем Cherry був лінійний MX Black, попит на який і сьогодні залишається досить високим.
Зображення з оригінального патенту Cherry GmbH на механічний перемикач тіпу MX
Слідом за чорним з'явились і інші свічі яки також мали колірну ідентифікацію — червоні, сині, коричневі та інші. На сьогодні родина MX свічей складає майже півтора десятка варіантів, лінійні, тактильні, клікаючі та низкопрофільні. У цьому пості розглянемо найпопулярніші та найпоширеніші перемикачі.

Cherry MX Black

Ветерани світу перемикачів – лінійні Cherry MX Black побачили світ у далекому 1984-му. Ці лінійні, середньої важкості перемикачі й досі продовжують завойовувати серця геймерів та звичайних користувачів у всьому світі.

Тугіші в порівнянні з MX Red – чорні свічі ідеально підійдуть, якщо ви хочете уникнути випадкових натискань, але не бажаєте відмовлятися від плавного руху лінійного перемикача.

Тип
Зусилля
Хід до активації
Повний хід
Ресурс натискань

Лінійні

60г
100млн
4мм
2мм

Cherry MX Red

Одні з самих популярних перемикачів та найпопулярніші серед лінійних. Геймери люблять їх за швидкість відгуку, а решта користувачів за плавність ходу та тишу під час натискання.

Червоні свічі одні з самих м'яких у лінійці Cherry. Якщо лупити пальцями по клавіатурі це не ваше, то вони можуть скласти вам ідеальну компанію, не навантажуючи надмірно ваші пальці та кисті.
Тип
Зусилля
Хід до активації
Повний хід
Ресурс натискань

Лінійні

45г
100млн
4мм
2мм

Cherry MX Blue

Cherry MX Blue – найгучніший спосіб заявити про свою нову клавіатуру. Тактильні перемикачі зі звуковим супроводом точки спрацьовування. Клацання, яке ні з чим неможливо сплутати, підштовхує натискати на клавіші ще й ще. Саме цей звук частіше за все мають на увазі люді, які кажуть, що механічні клавіатури гучні.
Так, звуки при натисканні дійсно досить гучні. Оточення звук може нервувати, але ми знаємо, що вони просто теж хочуть клавіатуру з синіми свічами.
Тип
Зусилля
Хід до активації
Повний хід
Ресурс натискань

Клікаючі

50г
50млн
4мм
2мм

Cherry MX Brown

Cherry MX Brown – найпопулярніші серед тактильних перемикачів. Підійдуть для тих користувачів, яким не сині занадто гучні, але хочеться відчувати під пальцем точку спрацьовування перемикача.
Так само хороші як для активних ігор, так і для роботи за комп'ютером. Завдяки своїй універсальності коричневі свічі одні з фаворитів у номінації «моя перша механіка». Не впадаючи в крайнощі, дозволять відчути всю красу механічної клавіатури.
Тип
Зусилля
Хід до активації
Повний хід
Ресурс натискань

Тактильні

55г
100млн
4мм
2мм

Cherry MX Speed Silver

Сами швидкі перемикачі у лінійці Cherry MX. Лінійні Speed Silver — відповідь компанії на зростальні вимоги кіберспортсменів до швидкості реакції на натискання.

Представлений у 2015р, срібний свіч з укороченим на 40% ходом — справжній Усейн Болт серед перемикачів. Чи зможете ви натискати їх так швидко, як вони здатні реагувати?
Тип
Зусилля
Хід до активації
Повний хід
Ресурс натискань

Лінійні

45г
100млн
3.4мм
1.2мм

Cherry MX Clear

Ще одні старожили, цього разу із сімейства тактильних перемикачів. Cherry MX Clear, що дебютували в 1988р – старший брат коричневих свічей, з більшим на 50% зусиллям і більш вираженим тактильним відгуком.

Відмінно підійдуть любителям сильно натискати на клавіші або якщо ви відчуваєте проблему випадкових натискань кнопок.
Тип
Зусилля
Хід до активації
Повний хід
Ресурс натискань

Тактильні

65г
50млн
4мм
2мм

Cherry MX Silent Red

Cherry MX Silent Red виправдовують свою назву. Вони справді тихі та справді червоні. Технологія зменшення шуму при натисканні та зменшення ходу штока дозволили звести звуки, що видаються перемикачем при роботі, практично до 0.
Дуже м'які перемикачі, завдяки гумовому демпферу трохи пружинять. Хтось вважає це плюсом, а хтось ні. З упевненістю можемо сказати, що ваше оточення з чуйним слухом напевно гідно оцініть ці свічі.
Тип
Зусилля
Хід до активації
Повний хід
Ресурс натискань

Лінійні

45г
50млн
3,7мм
1,9мм

Cherry MX Silent Black

Коли Silent Red занадто м'які, а Black занадто гучні, а Silver Speed занадто швидкі, а решта вам вже теж набридли, то на виручку приходять Cherry MX Silent Black.

Досить рідко зустрічаються. Вибір досвідчених користувачів, які точно знають чого хочуть чи експериментаторів у пошуках нових відчуттів.

Тип
Зусилля
Хід до активації
Повний хід
Ресурс натискань

Лінійні

60г
50млн
3.7мм
1.9мм

Чи варто обрати саме Cherry?

Починаючи з 90-х років мембранні клавіатури досить швидко витіснили механічні зі столів користувачів завдяки своїй відносно низькій вартості та легкості у виробництві у порівнянні з механічними, та останні були змушені відійти в тінь аж до початку 2010-х, коли висхідна кіберспортивна арена у пошуку надійних клавіатур раптом виявила, що механічні клавіатури завдяки своїм властивостям на відміну від мембранних не тільки більш надійні, але і надають перевагу завдяки швидшій й передбачуваній роботі. Це несподіване відкриття дало початок ренесансу механічних клавіатур і немає нічого дивного, що саме Cherry очолили його. У 2014 сталась ще одна історична подія — у Cherry закінчився патент на перемикач типу МХ. Китайські виробники не змусили довго їх чекати і клони почали з'являтися як гриби після дощу. Популярні бренди також намагались застрибнути у цей потяг, але виходили або невдалі спроби (Logitech та їх Romer-G), або відверти клони (Razer). Поліпшити оригінальний винахід допомагають ентузіасти спільноти й після років спроб та помилок з'являються таки виробники як Gateron, Kailh, Durock, Tecsee, вироби яких вже можуть складати конкуренцію німецьким перемикачам. У Cherry також не марнували час і у 2017 замінили вже старі зношені пресформи, з-за которих поверхня стему перемикача була шершава і з'являвся так званий ефект піску. Якщо вам хтось каже, що "чері пісочуть", то скоріш за все він ніколи не відчував справжнього "піску" попередніх чері. У 2020-му були анонсовані оновлені MX Red, Brown, Black і Speed Silver з ресурсом в 100 млн натискань. Відверто кажучи, на сьогодні існує альтернатива перемикачам Cherry, але з деякими застереженнями. По-перше, більшість альтернативних свічей не доступні у заводських клавіатур. Отже, прийдеться паяти, або якщо у вас хотсвап, просто поміняти. По-друге, дійсно хороші перемикачі будуть значно дорожчі за чері. Отже, якщо ви обираєте першу клавіатуру, не розбираєтесь у тонкощах виробників та перемикачів, не маєте бажання тратити багато коштів без розуміння нащо, то варто розглядувати саме Cherry, У цьому випадку ви гарантовано отримаєте надійність, якість і десятки мільйонів натискань протягом довгих років.